Kitap SeçkimizPiri Reis ve Kristof Kolomb Öncesi İslam Haritaları
Kitap SeçkimizPiri Reis ve Kristof Kolomb Öncesi İslam Haritaları

Piri Reis ve Kristof Kolomb Öncesi İslam Haritaları

Bir tarihçinin gözünden Piri Reis ve eserlerinin mercek altına alındığı Piri Reis ve Kolomb Öncesi İslam Haritaları adeta haritacılık tarihine ışık tutan bir çalışma.

 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü öğretim üyesi Mustafa Kaçar'ın araştırmalarından oluşan eserde Piri Reis haritalarının başarısının ardında yatan nedenler İslami kaynaklarıyla birlikte inceleniyor. Özenle bir araya getirilen akademik verilerin yer aldığı geniş kapsamlı bu kaynak yapıtta, özel çekilmiş 1.000’e yakın fotoğraf, mimari çizim, gravür, karşılaştırmalı tablo ve haritanın yanı sıra bir Osmanlıca-Türkçe Mimarlık Sözlüğü de yer alıyor.

 

Eserin ilk bölümünde; Halife Me'mun el-İstahri el-Belhi el-İdrisi ve Kaşgarlı Mahmud gibi farklı yüzyıllarda farklı kişiler tarafından hazırlanan dünya haritaları inceleniyor. İkinci bölümde ise; Arap Yarımadası, Mısır Azerbaycan gibi birbirinden renkli bölgesel haritaların yer aldığı Kitab'ül Mesalik Ve'l Memalik isimli coğrafya eserinden tam 20 adet harita ayrıntılarıyla veriliyor. Kitapta incelenen Piri Reis'in haritalarına kadar olan döneme ait kartografik eserlerin tamamı, orijinal haritaların yanında Türkçeleştirilmiş kolay anlaşılır çizimlerle birlikte sunuluyor. Üstelik akıllı telefon/tabletinize okutarak bakmakta olduğunuz haritayı günümüze ait bir dünya haritası içinde görmenizi sağlayan QR kodlar ile birlikte.

 

 

 

Yazar: Mustafa Kaçar

 

____

Kapak: Karton

Sayfa Sayısı: 96

Ebat: 22.5 x 22.5 cm

Baskı Yılı: 2019

Yayınevi: Boyut Yayın Grubu

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR