Lûgat365 dilimizin güzel kelimelerini, kendine has tasarım üslûbuyla tanıtıyor, açıklıyor, hatırlatıyor.

 

Gündelik hayatın hengâmesinden uzak, mağrur şekilde bir köşede duran güzel kelimeleri, onları derdest eden sosyal mecralar aracılığıyla yeniden tedâvüle sokma gâyesiyle 1 Ocak 2015 yılında hayata geçirdiğimiz Lûgat365, her gün bir kelimeyi anlamı, etimolojik hikâyesi ve usta yazarlardan alıntılarıyla sunmayı amaç edinmişti. "Bazı Kelimeler Çok Güzel" projemiz 31 Aralık 2015 tarihinde, yani 365 günün sonunda 365 kelimenin paylaşılmasıyla son buldu.

 

2023 yılında ise “Bazı Tâbirler Çok Güzel” diyerek, kelimelerin yanına köklü, zengin, tadına doyulmayan Türkçemizden tadımlık tâbirleri de ekledik. Hem Türkçenin eski dönemlerinden bugüne taptaze ulaşmış tâbirler hem farklı dillerden aktarma kelimelerin bir araya gelmesiyle oluşanlar. “Güllük gülistanlık”, “cim karnında bir nokta”, “zehir zemberek”, “pupa yelken” ve daha yüzlercesi.

 

İstiyorduk ki bu güzel kelimeler ve tâbirler Instagram ve Twitter’da birer paylaşım olarak kalmasın; gündelik hayata karışsın ve yeniden hayatlarımızın bir parçası olsun. Öyle de oldu... Lûgat365’in tüm ürünleri Güzel Kelimeler Dükkânı'nda.

 

 

   
₺336,00
₺420,00
%20 İndirim
%20İndirim
Yeni Ürün
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR